facebook rss
LogoKrzysztof Włodzimierz KotyniaZdjęcie

Kwiaty na wyzwolenie Brzezin

20.01.2011 | Krzysztof Kotynia

66 rocznica wyzwolenia Brzezin

W sierpniu 1944 r. na linii Wisły Niemcy zaczęli tworzyć umocnienia obronne. W Brzezinach i okolicy wykonano siłami przymusowych robotników wał przeciwpancerny biegnący przy obecnym Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta. Na linii Przanówka-Witkowice-Brzeziny powstał wał rowów strzeleckich i drewniano-ziemne schrony bojowe. W dniu 18 stycznia 1945 r. radzieckie jednostki pancerne rozpoczęły działania okrążające Łódź. Zajęto m.in. Aleksandrów i Zgierz. Najbardziej zaciekłe walki toczyły się w dniach 18-19 o przeprawę przez Pilicę w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego. Niemieckie umocnienia w rejonie Brzezin zostały w ostatniej chwili obsadzone przez oddziały z rozbitej 9 Armii. Żołnierze Radzieckiej 20 Brygady Zmechanizowanej 18 stycznia około 10 wdarli się na wschodni skraj Brzezin. Efektem zaciekłych walk była strata kilku czołgów. Jednocześnie do Brzezin dotarła 74 Dywizja 8 Armii. Do godziny 19 miasto zostało wyzwolone i zakończył się okres okupacji niemieckiej.

Tak pierwsze dni stycznia 1945 r. swoim dzienniku wspominał jeden z ówczesnych mieszkańców Brzezin Józef Żabiński „Rozpoczął się pierwszy dzień 1945 roku. Jest pochmurny, mglisty, ale nie bardzo mroźny, bo tylko cztery stopnie poniżej zera. Przy skromnym śniadaniu, jak zwykle czarna kawa z sacharyną i ciemną jak ziemia kromką chleba, złożyliśmy sobie wszyscy wzajemnie noworoczne życzenia. Przede wszystkim zdrowia i szczęśliwego przeżycia tego szóstego już roku tej strasznej wojny. Wszyscy w naszej rodzinie są niedożywieni, a w szczególności dzieci, które opanowała anemia. A pragnieniem nas rodziców jest aby one dożyły chwili wolności i szczęśliwych sędziwych lat”

(fotografie: kwiaty składają delegacje samorządu miasta Brzeziny, powiatu brzezińskiego, związku kombatantów oraz policji)

powrót do strony głównej

Code & Design by debski.it